25 - Náhrdelník THOR


Technika:

Šitý šperk

Obtížnost:

Milada Svobodová

Náhrdelník THOR je autorským šperkem. Pokud si jej podle zveřejněného návodu vyrobíte, tak pouze pro vlastní potřebu. Není možné jej uvádět na trh pod Vaší značkou. Děkujeme 

Popis

Náhrdelník vypadá složitě, ale zdání klame :) Podle našeho návodu jej zvládne udělat i začátečník. Detailně jsme rozkreslili jednotlivé kroky a pokud podle nich budete postupovat, dílo Vám bude pod rukama vznikat samo.

 

 

 

Materiál

5x - TOHO TREASURE 12/0 TT-01-81 : Metallic Hematite nebo MiYUKY DELICA 11/0  (celkem 2430 ks) 

1x - MATSUNO 15/0

5x - RIVOLI 18 mm

1x - Čtverec HEMATIT

0,5 m řetízku (hematitové barvy - s většími oky)

1x - bižuterní karabinka (barvy hematit) 6x12 mm

2x ketlovací jehla (barva hematit) 4 cm

Pomůcky: šicí podložka, jehla, nůžky, ketlovací kleště kulaté, ketlovací kleště ploché

Název Kód Kategorie Skladem / Potřeba Cena Množství
Karabinka bižuterní HEMATIT 12 mm
Karabinka bižuterní HEMATIT 12 mm ZAP0074-2 > 99 ks / 1 ks 4 Kč
Rivoli R122- Modrá - 18  mm
Rivoli R122- Modrá - 18 mm R122_18 40 ks / 5 ks 13 Kč
Cena celkem:  70 Kč

Základní trojúhelník

Korálky, které jsou v jednotlivých krocích přidávány, jsme pro lepší orientaci vzýraznili tmavošedou barvou.

toro2


Zadní strana trojúhelníku

 KROK1-5

krok 6

 

KROK 1 - navlékněte 3 TOHO korálky, prošíjte je 2 x a udělejte uzlík. Volný konec si nechte tak dlouhý, aby šel dobře zapošít. 

KROK 2 - navlékněte 2 TOHO korálky a prošijte následující korálek z první řady

KROK 3 - navlékněte 2 TOHO korálky a prošijte následující korálek z první řady a toto zopakujte ještě jednou. Vytvoří ve Vám základ trojúhelníku

KROK 4 - opět navléknete 2 rokálky a vytvoříte začátek další řady (roh trojúhelníku) a prošijete následující korálek z předchozí řady. Pak navléknete pouze jeden korálek a zase prošijete následující z předchozí řady. Pak zase navléknete 2 korálky a vytvoříte další roh. Pak zase jeden a prošijete následující korálek z předchozí řady. Následují opět 2 korálky a vytvořen třetí roh. Pak navléknete poslední korálek v této řadě a vyjedete jehlou v rohu, v prvním korálku této řady. 

KROK 5  - v kroku 5 už vidíte, jak se pěkně začal tvořit trojúhelník, postup v rozích je stále stejný (2 korálky - srovnejte je vždy tak, aby na sebe pěkně dosedly ve tvatu, jaký je na obrázku). Na stanách trojůhelníku se všívá po jednom korálku a v každé následující řadě je jich o jeden více.

Takto pokračujte dokola, dokud nebudete mít na jedné straně 13 korálků (jako v KROKU 7). 


Přední strana trojúhelníku

Vrchní trojúhelník s okénkem pro rivolku začneme šít od středu (lze i z vnější strany, ale pro začátečníky je snazší přidávat než ubírat).

Základní návlek_1

 krok2-6 predni strana 

Krok7  

KROK 1 - Uděláme základní návlek (pozor na zdvojené šedé korálky - ty budou tvořit rohy trojúhelníku)

KROK 2 - spojíme korálky opětovním prošitím (znovu všechny korálky prošijete ještě jednou od prvního, kterým jste začínali a po stažení se vytvoří kruh) anebo svázáním, jak to komu vyhovuje. Nechte si delší volný konec nitě, aby se dal dobře zapošít.

KROK 3 až 7 - do třetí (a každé další řady) přidáváte kotálky stejně, jako tomu bylo u spodní části trojúhelníku, až se dostanete opět na počet 13 korálků v řadě (KROK 7)

Títo jsou připravené oba díly k sešití. To se dělá následovně:


Sešití trojúhelníku

sesiti

KROK 1 - Na jednu stranu trojúhelníku všijte 12 korálků Toho

KROK 2 - Na korálky z kroku 1 přišijte jednu stranu spodního dílu

KROK 3 - Našijte 12 korálků na další stranu horního dílu, díly přehněte k sobě a přišijte druhou stranu spodního dílu. 

KROK 4 - Našijte 12 korálků na třetí stranu horního dílu

KROK 5 - Do vzniklé kapsičky vsuňte rivolku 

KROK 6 - Přišijte poslední stranu spodního dílu. Teď už jen všijte na každý roh jeden korálek Toho, aby byly rohy pěkně zakončené a trojúhelník je hotový.

Vytvořte  5 stejných trojúhelníků.


Spojování trojúhelníků

 spojovani

KROK 1 - Na jednu stranu trojúhelníku všijte doprostřed 5 korálků

KROK 2 - Jednoduchým PEYOTE stehem pokračujte druhou řadu, mezi přidanžch 5 korálků všijete 4 korálky

KROK 3 až 7 - je opakování kroku 1-2

KROK 8 - Přišijte druhý trojúhelník ve stejném místě, jako byly korálky v kroku 1. Vše Vám do sebe krásně zapadne a sešití nebude vůbec viditelné.

Takto vytvořte 2 dvojice trojúhelníků.


 Vložení hematitového čtverce

Pásky pro připojení hematitového čtverce se dělají stejným způsobem, jako pásky pro spojování strojúhelníků viz. výše. Je pouze potřeba udělat je tak dlouhé, aby se po provlečení čtvercem daly přišít na spodnís traně k trojůhelníku.

Vzhledem k tomu, že hematitový čtverec je přírodní opracovaný kámen, nemá naprosto přesné rozměry. Vnitřní otvor se může u jadnotlivých kusů lišit velikostí a je možné, že budete muset v místě, kde korálkový pásek prochází vnitřkem čtverce korálky o jeden ubrat, aby se pásek nekroutil. Ale to opravdu záleží na tom, jaký zrovna trefíte hematitový čtverec.

nahrdelnik


Připevnění řetízku a zapínání 

Do rohů vnějších trojúhelníků připevníte řetízek pomocí ketlovacích kleští. Délku řetízku je nutné přizpůsobit podle síly krku nositelky, v našem případě je délka řetízku na každé straně 18 cm. 

Vezměte ketlovací jehlu (4 cm nebo delší), propíchněte zevnitř do roku trojúhelníku, zatáhněte ji dovnitř rohu. Jehla se uvitř zarazí o očko. Z rohu trojúhelníku nyní vyčnívá celá ketlovací jehla, očko je schované uvnítř rohu. Zakraťte jehlu na 1 cm a vytvořte pomocí kulatých ketlovacích kleští očko, do kterého provlékněte řetízek. 

Je dobré zvolit řetízek s většími oky, do kterých se vejde očko karabinky, získáte tak možnost délku náhrdelníku regulovat.

Karabilku lze také dobře nahradit americkým zapáním.

 

 ...a je hotovo :) 

Krásné korálkování přeje GB Creative