Cellini spirála


Technika:

Šitý šperk

Obtížnost:

Milada Svobodová

720949310

Popis

V tomto návodu Vás naučíme vytvářet CELLINI spirály:

1) Jednoduchá hladká Cellini spirála

2) Plastická Cellini spirála

2.1) jednosměrná

2.2) s obratem

Celliny spirály jsou velmi efektní, ať už je tvoříte hladké (z jedné velikosti korálků) nebo plastické se spirálovým efektem. Vzor je vytvářen pravidelným opakováním korálků různé velikosti a barvy, které jsou jednotlivě sešívány k sobě v pravidelných kruzích. Jedná se o poměrně pracnou a časově náročnou techniku, která však není složitá a zvládne ji i začátečník. Touto technikou lze vytvářet náhrdelníky, náramky, náušnice nebo přívěsky. Výsledný charakter a tvar šperku závisí na velikosti a barvě zvolených korálků, je možné vytvářet mohutné spirály, ale i jemné a drobné šperky.
Je nutné počítat s tím, že cellini spitály jsou pevné, nejdou příliš ohýbat. Nejsou zdaleka tak pružné jako například háčkované spirály.
Podíváme se jak na to :)

Materiál

Rokajl kulatý různých velikostí (na obrázku Preciosa: 5/0, 8/0, 10/0, 11/0, 15/0)              

Bižuterní komponenty:                   

2x bižuterní kaplík

2x ketlovací jehla

2x kroužek velikosti 5 mm

1x ozdobná karabinka nebo americké zapínání

Jednoduchá hladká Cellini spirála

Hladké Cellini spirálky jsou tvořeny korálky jedné velikosti. Volba korálků závisí na tom, jak mohutný šperk chcete vytvořit. Vzor se vytváří střídáním barev. Jedná se vlastně o peyotový steh. Mnoho inspirace a barevných schémat najdete na našem Pinterestu na tomto odkazu:

…začátečníkům doporučujeme velikost korálků 10/0 (2,3 mm) nebo pro jemnější spirálu velikost 11/0 (2,1 mm)

KROK 1 – První řada

Všechny spirály začínají uzavřeným kroužkem. V základním kroužku jsou všechny korálky zdvojené. To znamená, že pokud chcete ve výsledné spirále střídat jeden korálek růžový a druhý šedý, je nutné udělat návlek přesně dle obrázku. Navléknout do základního kroužku 2 růžové a 2 šedé korálky. Toto platí i v případě plastických spirál z korálků různé velikosti.

Cellini spirala hladka1

 

 Jak na svazování kroužku

…při svazování kroužku doporučujeme použít dvoijitý „utahováček“ Nestane se pak, že se Vám korálky přimotají do uzlíku.

Cellini spirala hladka2

Nebo je možné všechny korálky (počínaje prvním navlečeným) znovu prošít a pak teprve oba konce svázat.

Cellini spirala hladka3

U obou variant uzavření kroužku není nutné kroužek extrémně utahovat. Stačí korálky dotáhnout tak, aby dosedly k sobě a dobře uvázat uzlík. Usnadní se tím prošití v další řadě.

KROK 2 – Druhá řada

Ve druhé řadě (a všech následných) platí základní pravidlo, opět společné pro všechny druhy Cellini spirál (mimo peyotových obrázkových spirál – tam je nutné respektovat vzor): Na nit nabíráme vždy stejnou barvu korálku, ze kterého vycházíme.

Cellini spirala hladka4

Vpíchneme dle obrázku ob jeden korálek a takto pokračujeme dokola základního kroužku.

Poslední korálek druhé řady (na obrázku má číslo 17) vpíchneme do korálku 2 a 3 a tím se dostaneme do výchozí pozice pro třetí řadu.

KROK 3 – Třetí a následné řady

Navlékněte  na jehlu korálek 18 a vpíchněte do korálku předchozí řady 5, naberte na jehlu korálek 19 a vpíchněte do korálku 7 předchozí řady, naberte korálek 20 a vpíchněte do korálku 9 předchozí řady a tak stále dokola.

Cellini spirala hladka5

Tento postup opakujte až do dosažení požadované délky spirály.

Ukončení spirály

Spirálu zakončíte dvojím prošitím posledního kroužku, pevným uzlem a zašitím zbylé nitě do spirály, tak, aby nebyla vidět, nejlepší je prošít několik kroužků zpět a pak konec odstřihnout. Spirálu můžete vlepovat do kaplíku nebo použít ketlovací jehlu a kaplík.

 

TIP: Spirálu lze také tvořit tak, že bude na začátku a na konci zúžená. Toho dosáhnete tak, že základní kroužek uděláte menší, než je požadovaná tloušťka spirály a korálky postupně přidáváte. Při ukončování je zase rovnoměrně odebíráte. (v obráceném sledu než na začátku spirály). Poznamenávejte si, ve které řadě jste korálek přidali, aby se Vám podařilo bez problémů udělat oba konce stejné.  

Cellini spirála plastická

Prostorový efekt spirály je tvořen korálky různých velikostí. Různá velikost korálků je jediný rozdíl od předchozí hladké spirály. Čím je větší rozdíl mezi nejmenším a největším použitým korálkem, tím je spirála plastičtější.

Volba korálků

Pokud budete dělat svou první Cellini spirálu, nezačínejte hned tvořit příliš plastikou spirálu s korálky extrémních velikostních rozdílů (např. 15/0 a 5/0). Doporučujeme začít v rozmezí velikostí 15/0 až 8/0. Spirála se šije snadněji a je pro začátečníka přehlednější. Také doporučujeme první spirálu tvořit barevnou, protože barvy Vám pomohou se lépe orientovat.

Korálky si na podložku rozložte v pořadí, ve kterém je budete navlékat, usnadní to práci.

Při šití je nutné spirálu dost utahovat. Pokud to nebudete dělat od začátku šití (kromě základního kroužku), už to nenapravíte a povolené korálky budou ze spirály vystupovat.

2.1 Cellini plastická jednosměrná

KROK 1 – První řada

Krok 1 je stejný jako u hladké spirály, začínáme kroužkem. Korálky v kroužku skládejte podle velikosti. V základním kroužku jsou opět korálky zdvojené.

 

KROK 2 – Druhá řada

Přechod do druhé řady vede v tomto případě přes dva žluté korálky po uzlíku (1 a 2). Prošijte je a pak na jehlu naberte stejný žlutý korálek a vpíchněte do druhého fialového korálku (4). Pak naberete korálek fialový a vpíchnete do druhého modrého (6). Takto pokračujete kolem celého kroužku.

Cellini spirala hladka7x

 

KROK 3 – Třetí a následné řady

Do třetí řady přejdete přes korálek 2 a 3 a naberete žlutý korálek vpíchnete do korálku 5, pak naberete fialový korálek a vpíchnete do korálku 7, naberete modrý korálek, vpíchnete do korálku 9 atd… stále dokola.

Cellini spirala hladka7

 

Cellini plastická s obratem

Otočka je velmi jednoduchá, nemusíte se jí obávat. Prostě se jen otočíte a šijete stejným postupem na druhou stranu spirály. Otočku je vhodné začít na nejmenších korálcích ve spirále, kde je otočení nejpřehlednější.  

Abyste mohli obrat udělat, musíte nejprve dostat nit do správné pozice do protisměru.

Otočení směru šití

Nyní jste ve fázi, kdy jste se rozhodli udělat otočku…nit máte v korálku 1, nasměrovanou tak, abyste přišili další zelený korálek ve spirále (14), ale to už nyní nechcete. Chcete udělat otočku a přišít šedý korálek (2) tzn. Musíte si připravit nit do korálku 1 z druhé strany. Uděláte to jednoduše prošitím předchozí řady, jak hluboko se vrátíte při prošití do spirály je na Vás, ale musíte nit nasměrovat tak, aby šla z korálku jedna opačným směrem (to znamená směrem ke korálku 2)

Vycházíte z korálku 1, opačným směrem. Naberte šedý korálek 2 a všijte ho do růžového korálku 3, naberte korálek 4 a všijte do korálku 5 … a tak stále dokola.

Cellini spirala obrat1

To je celé kouzlo J a pak už je šití úplně stejné, jako před otočkou, jen v opačním směru.

otočka