Návod - Luxusní Valentýn


Technika:

Navlékání

Obtížnost:

Preciosa Ornela

Popis

Efektní náhrdelník z ohněm leštěných perlí

Ohněm leštěné perle se značkou PRECIOSA Traditional Czech Beads patří neodmyslitelně do standardního sortimentu nabídky skleněných perlí pro tvorbu bižuterních doplňků.
Odlesk klasicky fasetovaných perlí vždy nabídne luxusní vzhled a elegantní dojem. Perfektní krajkové zpracování náhrdelníku, šitého ze tří velikostí ohněm leštěných perlí a drobného rokajlu, vyžaduje zkušenost, trpělivý a precizní přístup tvůrce.

Materiál a pomůcky: 

PRECIOSA ohněm leštěné perle
151 19 001; 3 mm; 90100 (406 ks) FPB1

luxusni valentyn ohnovka 3mm


151 19 001; 4 mm; 90100 (260 ks) FPB2

luxusni valentyn ohnovka 4mm


151 19 001; 8 mm; 90100 (6 ks) FPB3

luxusni valentyn ohnovka 8mm

PRECIOSA rokajl (R)
311 19 001; 10/0; 90100 (822 ks)

luxusni valentyn rokajl 10

   

 

kovy měď: ketlovací jehly 14 mm; ketlovací nýt 16 mm; kroužky 6 nebo 8 mm; oválky nebo menší kroužky; karabinka; silonový vlasec 0,20 mm; tenká jehla; nůžky; keltovací kleště; ploché kleště (zploštění začátku vlasce, rovnání oček při ketlování, dovírání kroužků a oválků)

luxusni valentyn pomucky 1luxusni valentyn pomucky 2


Postup:

Náhrdelník se skládá ze samostatných dílů šitých "pravoúhlým" stehem, oválů a koleček z broušených perlí. Ty jsou pak spojovány rokajlem buď vytvořením jednoduchého kroužku nebo opět za použití principu "pravoúhlého" stehu.

Ovál

1. Konec vlasce si zajistíte přivázáním rokajlu.

luxusni valentyn oval obr1

2. Na vlasec navlékněte řadu FPB1 a FPB2 - FPB2, 2x FPB1, 3x FPB2, 2x FPB1, FPB2, 7x FPB1, 2x FPB2, FPB1, 2x FPB2, 8x FPB1.

Ovál - základní řada

luxusni valentyn oval krok2

3. Projíždějte navlečené perle a doplňujte zbylé (žlutá linie v nákresu).

luxusni valentyn oval krok3


4. Svažte konce vlasců dvěma uzly. Krátký nechte volně. Dlouhým koncem pokračujte v provlékání vnitřního obvodu, nezapomeňte na rokajly (zelená linie v nákresu). Zapošijte. Uzle schovávejte do FPB2.

luxusni valentyn oval krok4 luxusni valentyn oval obr4

Kolečko

1. Konec vlasce si zajistíte přivázáním rokajlu.
2. Na vlasec navlékněte řadu FPB1 a FPB2 – 2x FPB2, FPB1, 3x FPB2, FPB1, 3x FPB2, FPB1, 3x FPB2, FPB1, 3x FPB2, FPB1, 2x FPB2.

luxusni valentyn kolecko krok2 

3. Projíždějte navlečené perle a doplňujte zbylé (žlutá linie v nákresu).

luxusni valentyn kolecko krok3 

4. Svažte konce vlasců dvěma uzly, krátký nechte volně. Dlouhým koncem pokračujte v provlékání vnitřního obvodu (zelená linie v nákresu). Zapošijte. Uzle schovávejte do FPB2.

luxusni valentyn kolecko krok4luxusni valentyn kolecko obr4

"Čtyřlístky" - propojení 4 ks oválů

1. Vrcholové FPB2 u oválků spojte rokajlovým kroužkem. Navlékněte mezi ně po 5x R. Svažte dvěma uzly. Konce schovejte do okolních perlí.

 

luxusni valentyn ctyrlistky krok1
2. Spodní a vrchní mezeru zpevněte rokajlem. FPB2 na vnějším obvodu u dvou oválů spojte. Větší oblouk z 8x R a vnitřní z 5x R. Svažte dvěma uzly. Konce schovejte do okolních perlí. Můžete vtáhnout do perlí konce vlasců u oválů v místech, kde již nebudete pracovat.

luxusni valentyn ctyrlistky obr2

Propojení "čtyřlístku" a kolečka

Konec vlasce zajistíte přivázáním rokajlu. Začínejte na vnitřním obvodu kolečka. Prokličkujete k bočnímu rokajlovému kroužku. Ušijete ho. Vraťte se do kolečka. Ušijte středovou "osmičku". Opět se vraťte do kolečka. Ušijte druhý rokajlový kroužek. Kolečkem prokličkujte k místu, kde jste začínali. Konce vlasců svažte dvěma uzly a vtáhněte do okolních perlí. Můžete skrýt další konce vlasců z oválů.

luxusni valentyn propojeni ctyrlistku a kolecka

Spodní lem

Konec vlasce zajistíte přivázáním rokajlu. Vytváříte krátké pásky mezi spodními okraji oválů. Tam, kde ovály směřují k sobě, je pásek delší (obloučky z 8x a 14x R). V místě, kde se vzdalují, je kratší (obloučky z 6x a 12x R). Začínejte u FPB2 oválu. Navlékněte řadu rokajlů a perlí. Provlékněte FPB2 u protilehlého oválu. Propojujte navlečené perle a doplňujte chybějící perle i rokajl. Konce vlasců svažte a vtáhněte do okolních perlí.

luxusni valentyn spodni lemluxusni valentyn spodni lem obr

Připevnění zapínání

Uketlujte 2x FPB2. Ketlovací očka natočte do stejné roviny. Zpevněte část vyčnívajících koleček po levé i pravé straně. Začněte u FPB1 na vnitřním obvodě a projeďte k FPB2 z vnějšího obvodu. Navlékněte 1x R, očko u ketlovací jehly a 1x R. Vjeďte do další FPB2 a k další FPB1 ve vnitřním obvodu. Provlékněte ještě jednou. Konce vlasců svažte a vtáhněte do okolních perlí.

luxusni valentyn pripevneni zapinani

Zapínání

Naketlujte další FPB2 (5 – 6x). Očka opět natočte do stejné roviny. Na nýt naketlujte 1x FPB3. Propojte 6 nebo 8 mm kroužky. Zavěste pomocí kroužku k jedné z všitých ketlovaných FPB2. K druhé všité ketlované perli na opačném konci pomocí oválku připojíte karabinu.

luxusni valentyn zapinani 1luxusni valentyn zapinani 2luxusni valentyn zapinani 3 

Zavěšení FPB3

Uketlujte 5x FPB3 na ketlovacích nýtech. Na spodním lemu do středů pásků zavěste perle pomocí oválků nebo menších kroužků.

luxusni valentyn zaveseni 1luxusni valentyn zaveseni 2luxusni valentyn 2

luxusni valentyn 1luxusni valentyn 3

luxusni valentyn 4

 

Materiál